Dzień wolny za święto przypadające w sobotę w 2018 roku
Pracownicy

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę w 2018 roku

Raczej ciężko znaleźć pracownika, który nie cieszy się na nadchodzący dzień wolny od pracy. 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego to jedna sprawa, natomiast są jeszcze święta i weekendy. Co w sytuacji, gdy święto przypada w sobotę? Jak liczony jest taki dzień? Tym tematem zajmiemy się w poniższym artykule.

Kto i jak wyznacza termin odbioru wolnego?

Święto w sobotę wcale nie oznacza, że wolne nam przepada. Wręcz przeciwnie, pracodawca musi w takiej sytuacji przyznać osobie zatrudnionej dodatkowy dzień wolny. Mamy tutaj bowiem do czynienia z sytuacją, gdy nieobecność w pracy ma dwie przyczyny, w związku z tym należy się pracownikowi obniżenie o 8 godzin wymiaru pracy w tygodniu. W jaki sposób wyznacza się termin? To pracodawca decyduje o tym, kiedy dodatkowe wolne zostanie wykorzystane. Nie musi on konsultować się z osobami zatrudnionymi, jednak może on oczywiście wziąć pod uwagę ich zdanie. Czasem nawet zdarza się, że właściciel firmy prosi podwładnych, aby sami zdecydowali, kiedy chcą ten dzień wykorzystać. Przepisy nie narzucają wybrania jednej daty dla wszystkich, dlatego panuje tutaj dowolność. Co ważne, jeśli pięciodniowy tydzień pracy w niektórych miejscach rozkłada się nieco inaczej, na przykład pracuje się od wtorku do soboty, to pracownik po prostu nie przychodzi w ten ostatni dzień do pracy, jeśli pokrywa się on ze świętem.

Święta w 2018

Aby wiedzieć, kiedy można liczyć na nadprogramowy odpoczynek, warto przyjrzeć się kalendarzowi i sprawdzić, w jakich dniach tygodnia przypadają święta. Jak wygląda to w 2018 roku? Poniżej przedstawiamy krótkie wyliczenie:

01.01.2018 – Nowy Rok – poniedziałek;

06.01.2018 – Trzech Króli – sobota;

01.04.2018 – Wielkanoc – niedziela;

02.04.2018 – Poniedziałek Wielkanocny – poniedziałek;

01.05.2018 – Święto Pracy – wtorek;

03.05.2018 – Święto Konstytucji 3 Maja – czwartek;

20.05.2018 – Zesłanie Ducha Świętego – niedziela;

31.05.2018 – Boże Ciało – czwartek;

15.08.2018 – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – środa;

01.11.2018 – Wszystkich Świętych – czwartek;

11.11.2018 – Święto Niepodległości – niedziela;

25.12.2018 – Boże Narodzenie – wtorek;

26.12.2018 – Boże Narodzenie – środa.

Mamy zatem 13 dni świąt wolnych od pracy, z czego 9 wypada w tygodniu, więc bez konsekwencji można nie pojawić się w firmie w te dni. 4 terminy z kolei to święta przypadające w niedzielę lub sobotę. Zaledwie raz – 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli to sobota. Mimo, że data ta już przeminęła, to z pewnością w wielu firmach dzień wolny za święto w sobotę jeszcze nie został wykorzystany. Zwykle bowiem wygodnie jest dopełnić z jego pomocą długi majowy weekend, czyli 2 maja, który wypada w 2018 roku w środę. Natomiast to oczywiście zależy od przedsiębiorstwa. Ważne jednak aby pracownik skorzystał z tego przywileju jeszcze w tym samym okresie rozliczeniowym. A co z niedzielą?

Dodatkowe informacje

Przepisy z 2012 roku mówią dokładnie, że zmniejszenie wymiaru czasu pracy następuje w sytuacji, gdy święto przypada w inny dzień niż niedziela. Zatem nie ma czegoś takiego jak dzień wolny za święto w niedzielę. W tym wypadku nic się nie zmienia. A czy każdego dotyczy przywilej odebrania dnia za sobotę? Nie skorzysta z takiej możliwości osoba, która nie pracuje pięciu dni w tygodniu. Poza tym przepis nie znajduje uzasadnienia w przypadku ludzi, dla których sobota jest normalnym dniem pracy. Dla takich osób z reguły to inny dzień jest wolny, więc w razie, gdyby na przykład był to poniedziałek i święto wypadałoby w tym terminie, to pracodawca musiałby postąpić analogicznie, jak w przypadku sobót, czyli udzielić dodatkowego wolnego.

Wydaje się, że zaledwie jeden świąteczny dzień w sobotę, to niewiele, jednak w kolejnym roku takiej sytuacji nie ma w ogóle. Co ciekawe, Trzech Króli jest wolny od pracy od dość niedawna, a mianowicie od 2011 roku, więc gdyby nie ta zmiana, to w obecnym 2018 także nie byłoby możliwości odbioru dodatkowego dnia. Z punktu widzenia pracownika na pewno istotne są przepis mówiące o tym, kto i kiedy wolne za święto wyznacza. Nie wszyscy pewnie wiedzą, że osoby zatrudnione w firmie mogą mieć realny wpływ na wybór terminu. Na przykład pod wpływem sugestii dużej części pracowników, właściciel może wyznaczyć konkretną datę.

Stan na: 24.08.2018 r.