Ewidencja przychodów – ryczałt przychodów ewidencjonowanych
Podatki i ZUS

Ewidencja przychodów – ryczałt przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt – słyszał o nim każdy przedsiębiorca, bo to bardzo wygodna (ustalana z góry kwota pieniężna, bez rozliczania kosztów dodatkowych transakcji) i opłacalna forma rozliczania. Co warto o niej wiedzieć? Przede wszystkim dowiedzmy się, jak powinien być prowadzony ryczałt przychodów ewidencjonowanych.

Dla kogo ryczałt?

Warto już na początku wspomnieć o tym, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie jest dla każdego. Może go wybrać tylko pewna grupa przedsiębiorców – właściciele punktów gastronomicznych, budowlańcy czy przedstawiciele wolnych zawodów, jak psycholog. Zależnie od tego, czym się zajmujemy, mamy do wyboru różne stopy oprocentowania w ryczałcie. Począwszy od największych – 20% i 17%, przez 8,5%, po najmniejsze – 5,5% oraz 3%. Sprawdźmy teraz, jakie grupy zawodowe mają prawo do poszczególnych wysokości oprocentowania.

Minimalny procent (3%) od przychodów zapłacą przedsiębiorcy, którzy mają działalność gastronomiczną i usługową (także związaną z produkcją zwierzęcą), trochę większy (5,5%) są winni pracujący w branży budowlanej i działalności wytwórczej, 8,5% przeznaczony jest dla podmiotów świadczących usługi przedszkolne, choć również dla przedsiębiorców trudniących się zwalczaniem i zapobieganiem pożarów. 17% zarezerwowany jest dla różnych  działalności: sprzedawców samochodów, motocykli, jak i akcesoriów do nich, dla firm zajmujących się zakwaterowaniem czy wydawaniem specjalistycznego oprogramowania, a także dla agencji pracy tymczasowej.

Ostatnią, najwyższą stawkę muszą ponieść przedstawiciele wolnych zawodów (lekarze, weterynarze, tłumacze czy wspomniani wcześniej psycholodzy). Podane tutaj zawody to tylko część przykładów, ich pełną listą znaleźć można w Ustawie z dnia 20.11.1998 o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Korzyści z ewidencji przychodów

Niewątpliwie najważniejszą zaletą jest to, że rozliczanie się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie nastręcza trudności, gdyż to bardzo uproszczony sposób prowadzenia ewidencji podatkowej. Zasada jest tu taka, że przychód stanowi podstawę opodatkowania, a więc podatnik nie może w swoich rozliczeniach brać pod uwagę kosztów uzyskania przychodów. Jednocześnie, może dokonywać odliczeń od przychodu, czyli na przykład mogą to być zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne.

Inną zaletą związaną z ewidencją ryczałtu jest to, że podatnik nie musi prowadzić księgi przychodów i rozchodów. Do tego celu wystarczy uproszczona ewidencja przychodów. Tak rozliczająca się osoba płaci podatki do 20. dnia każdego miesiąca, choć można też kwartalnie.

Warto dodatkowo wiedzieć, że przedsiębiorca, który wybrał ryczałt, nie ma prawa do rozliczania się razem z małżonkiem. Nie może też – jako osoba samotnie wychowująca dziecko – korzystać z ulgi prorodzinnej.

Jak prowadzić ewidencję?

Ewidencja przychodów musi być prowadzona w sposób uporządkowany, a najlepiej do tego celu nadaje się tabela – taką chociażby znajdziemy w KPiR (w uproszczonej formie). Co ciekawe, istnieje wiele programów komputerowych ułatwiających prowadzenie ewidencji, a więc każdy może sobie z tym poradzić.

Nieważne, jaką formę, klasyczną czy komputerową wybierzemy, pamiętajmy, by na wzorze ewidencji przychodów, dokonywać zapisów w porządku chronologicznym i nie później niż do 20. każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Warto również pamiętać o tym, że jak samodzielnie prowadzimy ewidencję, to nie mamy obowiązku informować o tym urzędu skarbowego. Inaczej jest, gdy zlecamy to zadanie zewnętrznej firmie. W tej sytuacji mamy 7 dni (od zawarcia umowy, na przykład z biurem rachunkowym), żeby to zgłosić (za pomocą druku CEIDG-1).

Ewidencję trzeba prowadzić rzetelnie, w przeciwnym razie spotkać nas mogą konsekwencje finansowe. Jakie? Urząd skarbowy sam oszacuje nasz przychód, a narzucony podatek może być pięciokrotnie wyższy od tego, jak byśmy zapłacili normalnie. Stawka więc może sięgnąć nawet 75% przychodu! Jak widzimy, warto porządnie, sumiennie prowadzić ewidencję, żeby się nie narazić na niepotrzebne komplikacje.

Stan na: 27.08.2018 r.